
Vzhůru dolů
Základní informace o zdroji
Podtitulek | Současný webový frontend. |
---|---|
Domovská stránka | https://www.vzhurudolu.cz/ |
RSS export | http://feeds.feedburner.com/vzhurudolu_clanky |
Systémové informace o zdroji
ID | 139 |
---|---|
Jmenné ID | vzhurudolu |
Články ručně přidává správce systému | NE |
Články jsou schvalovány správcem | NE |
Titulek zdroje stahován z RSS exportu | ANO |
Kontrola aktuálnosti proběhla | 4. června 2023 08:45 |
Návratový kód | HTTP 200 |
RSS export naposledy zpracován | 4. června 2023 08:45 |
Kontrola aktuálnosti naplánována na | 4. června 2023 09:15 |
Co nás zaujalo na WebExpo 2023? (AI, local-first, mluvící weby a další)
Vítejte u 44. epizody podcastu ze Vzhůru dolů! Natočili jsme ji tak, aby vám byla průvodcem po záznamech přednášek z letošního WebExpa. Ano, záznamy už jsou veřejně a zdarma dostupné. Co se nám líbilo? Samozřejmě kromě networkingu, setkávání a parties……
S Petrou Nulíčkovou o HR, LinkedInu (a vývojářích)
V tomto rozhovoru s Petrou Nulíčkovou (Pale Fire Capital, Aukro), se ponoříme do světa HR a LinkedInu ve vztahu k vývojářkám a vývojářům. Víme, že mnoho z nás má z oblasti hiringu rozporuplné pocity, proto jsme se rozhodli rozptýlit nedorozumění a…
Výsledky soutěže o vstupenku na WebExpo. A co vás na webařině baví?
V pozvánce na WebExpo 2023 jsme soutěžili o jednu vstupenku a jednu knížku. Dopadlo to dobře, výherce už známe: Jakub Machač vyhrál vstupenku na WebExpo. Michaela Havlíková vyhrává knížku CSS: moderní layout. Soutěžících jsem se ptal, co je na webařině…
Vše o meta značce pro viewport
Meta značka „viewport“ se používá hlavně pro mobily v responzivním designu. Slouží k tomu, aby mobily nepoužily výchozí viewport, optimalizovaný pro ne-responzivní weby, ale své přirozené rozlišení. Stačí uvést následující kus kódu do hlavičky HTML…
WebExpo 2023: další velké setkání webařů, už v dubnu (a soutěž o vstupenku)
Už po osmé vás na Vzhůru dolů zvu na každoroční konferenci WebExpo, sraz lidí z oblastí webového designu, vývoje a digitálního marketingu. WebExpo 2023 proběhne netypicky už 19. a 20. dubna, ale na typickém místě, v centru Prahy. Konferenci Šárky…
O stavu JavaScriptu v roce 2023 s Rikim Fridrichem
V březnovém vydání podcastu se můžete těšit na vám už velmi dobře známého Rikiho Fridricha (z Ládví). Zabýváme se JavaScriptem a aktuálním stavu navazujícího ekosystému. Zdrojem inspirace byla tradičně anketa State of JS 2023, ale tentokrát jsme se…
Style Queries v CSS: zeptejte se na styl prvku
Sotva jsme na svět praktického CSS přivítali výborné Container Queries, přichází další novinka. CSS Style Queries umožňují ptát se v na vypočtené hodnoty CSS vlastností a podle toho změnit styl elementu. Podobně jako Container Queries, Style Queries…
Lighthouse 10 a změny v počítání Lighthouse Score
Nová, už desátá verze, nástroje pro audit webu Lighthouse mění způsob počítání Lighthouse Score. Přednost dostanou metriky Web Vitals. Metrika TTI (Time To Interactive) naopak ze skóre a viditelných reportů úplně mizí. Obrázek: Zase je to trochu jinak…
S Honzou Sládkem o AI: vezme vývojářům práci?
V druhém díle podcastu natáčeném v lednu v Productboardu jsem s Honzou Sládkem z Contemberu a některým z vás v publiku přemýšleli nad vlivem novinek ve světě umělé inteligence (nebo spíše strojového učení, AI/ML) na práci vývojářů. Rozebírali jsme…
Jak na dark mode, tmavý režim webů
Dark mode je mezi uživateli, ale i ve webařské komunitě velmi populární. Hodí se na weby, kde uživatelé čtou nebo prostě tráví více času. V textu ukazuji svou cestu k tmavému režimu na Vzhůru dolů a sdílím některé nečekané zkušenosti. Dark mode na…
Tradiční hodnocení roku 2022 a výhled do letoška (Container Queries, selektor :has, Local First nebo BFcache)
Živě s publikem jsme se v kancelářích společnosti Productboard zaměřili na to, co nás zaujalo v roce 2022. Budeme reagovat na výsledky ankety State of CSS 2022, kde se objevily Cascade Layers, selektor :has a další novinky, a kde framework Tailwind dále…
Container Queries přicházejí
To, co Media Queries dělají pro celou stránku, my většinou potřebujeme jen pro její část, pro konkrétní komponentu. A právě to nám snad brzy poskytnou Container Queries. Media Queries, tedy dotazy na média (@media), poskytují metodu dotazování na…
O Figmě s Adélou Dostálovou a Honzou Černým
Do prosincového dílu podcastu jsme si s Robinem pozvali dva hosty: Adélu Dostálovou a Honzu ChemiXe Černého. Probrali jsme fenomén Figmy, nejpopulárnějšího nástroje pro návrh designu webů. V podcastu hledáme příčiny jejího raketového růstu a přemýšlíme…
Proč preferuji grid před flexboxem
Pořád se něco učíme. Abych se naučil layouty v CSS, napsal jsem o nich knížku. Opravdu. Nemyslete si, že jsem si prostě jen sedl k počítači a začal sepisovat to, co jsem měl v hlavě. O gridu a flexboxu jsem toho před třemi lety nevěděl zase o tolik více…
CSS Cascade Layers: budou vrstvy revolucí organizace stylů?
Kaskádové vrstvy jsou novinka, která webařům umožňuje měnit platnost deklarací bez nutnosti uvádět je na konkrétní místo v CSS souboru a v konkrétním pořadí. Obecně vzato, CSS Cascade Layers poskytují strukturovaný způsob uspořádání stylů. Slouží tak ke…
Novinky ke knize „CSS: moderní layout“ – verze 1.1 a knihkupectví
Půl roku od vydání se má kniha „CSS: moderní layout“ čile k světu. Dostávám na ni výborné ohlasy (děkuju za ně!) a e-book nebo tištěnou verzi si koupily už stovky z vás. Jak je u mě zvykem, přišel čas na aktualizaci e-booku a vypuštění tištěné knihy do…
CSS subgrid: grid uvnitř gridu
Subgrid umožní vytvořit zanořenou mřížku, která zároveň podědí layout rodičovského gridu. Je to velmi praktické, ale zatím podporované jen ve Firefoxu a Safari. Subgrid je součástí specifikace CSS gridu. Grid je skvělý, ale dříve či později se s ním…
S Borkem Bernardem o JavaScriptu na serveru
Node, Deno, Bun…? S Borkem (nyní CTO v Shoptetu) se vám v těch serverových javascriptových věcech pokoušíme dělat pořádek. Sobě taky. Svět javascriptových runtimů běžících nikoliv v prohlížeči, ale také na serveru, se nám v posledních měsících rozrostl…
Priority Hints a atribut fetchpriority: jak vytunit rychlost načtení prvků stránky
Priority Hints jsou prostředkem k úpravě prioritizace stahování souborů do prohlížeče. Lidsky řečeno to znamená, že s jejich pomocí můžete zrychlit načtení webu jen pomocí přidání pár řádků kódu. Je to ale obecně už dost pokročilá metoda, takže ji…
Pseudotřídy v CSS (staré i úplně nové)
Vítejte v referenční příručce pro pseudotřídy v CSS! Pseudotřídy pomáhají obyčejným selektorům při snadnějším vybírání prvků pro stylování. Díky specifikaci Selectors Level 4 a spolupráci tvůrců prohlížečů můžeme dnes, my webaři, používat pseudotřídy,…
Ohlédnutí za WebExpo 2022 (Podcast LIVE)
Změny ve vývoji prohlížečů, zase to Safari, Railway oriented TypeScript, parties na WebExpu, nové vlastnosti v HTML, verzování CSS a jeho výhody, Cascade Layers a ITCSS, JS promisy, Remix, JAMstack… probrali jsme toho opravdu hodně. Tentokrát bylo to…
CSS pro tisk, aneb jak jsem sázel knihu „CSS: moderní layout“
Přečtěte si, jak jsem se stal sazečem své vlastní knihy. Stalo se tak s pomocí webových technologií, knihovny Paged.js a několika přesně mířených ručních zásahů do výstupního PDF v Adobe Acrobatu. (Text vychází z přednášky „CSS a sazba knih: jak jsme…
Jak prohlížeče směřují od konkurence ke spolupráci (frontendová keynote z WebExpo 2022)
Na letošním WebExpu jsem uvedl program dodávaný naší komunitou Frontendisti.cz krátkou keynote o zásadních změnách, které se aktuálně dějí ve vývoji prohlížečů. Zde je její obsah v textové podobě, ale můžete se také podívat na prezentaci nebo video…
Interaction to Next Paint (INP): nová metrika přijde v březnu 2024
INP je nová metrika rychlosti webu, se kterou přichází Google v rámci své sady Core Web Vitals. V březnu 2024 má nahradit dnes už neuspokojivou metriku FID (First Input Delay). Tato změna se dotkne celé řady z vás, protože INP je metrika daleko…
WebExpo 2022: konference optimalizovaná pro frontendisty
Když si prolistujete historii Vzhůru dolů, asi nebude potřeba zdůrazňovat, že WebExpo je pro mě srdeční záležitost. Letošní ročník je pro mě však velmi speciální. Alespoň trochu jsem participoval skoro na každém ročníku, během 10. - 12. června 2022 bude…
Novinky z Google I/O 2022 a proč prohlížeče najednou táhnou za jeden provaz?
Google na každoroční konferenci pro vývojáře mnohé oznámil a leccos ukázal. Akci jako celek nesleduji, ale během ní a po ní si ze záznamů a ohlasů na socsítích vyzobávám to, co mě nejvíc zajímá – frontend, a tedy HTML, CSS, performance a občas trochu…
Nová kniha „CSS: moderní layout“ je tady!
Milé čtenářky, milí čtenáři, dnes vydávám svou novou knihu pojmenovanou „CSS: moderní layout“. Pusťte se s její pomocí do moderních metod, které vám ušetří spoustu času a poskytnou nové možnosti jak tvořit design webů. Z původně zamýšleného e-booku o…
Selektory v CSS: znáte je všechny?
Tímto textem v příručce doplňuji mezery, které mám na Vzhůru dolů v oblasti pokrytí základů CSS. Při rešerši jsem si všiml, že takto komplexně se selektory snad žádný český text nezabývá. Tož tady jeden máte. Jasně, cílím zde především na začátečníky,…
Relační selektor :has – zdaleka ne jen selektor rodiče
:has() je funkční selektor, který můžeme mimojiné použít jako selektor rodiče, tedy vybrat rodičovské prvky, obsahující potomky určitého typu: a:has(img) { } Tento selektor cílí na všechny odkazy (a), které mají v DOMu jako potomka obrázek (img). Je to…
S Petrou Dolejšovou a Martinem Koptou o soukromí na webu
Pojďme už (cookie) lišty nechat lištami a zamyslet se nad důvody, proč vlastně my webaři máme řešit soukromí uživatelů. Chtějí to uživatelé nebo se jen EU zbláznila? Zkusme přijít na to, jak asi bude vypadat soukromí na webu z pohledu tvůrce webů za pár…