
Souki.cz
Základní informace o zdroji
Domovská stránka | https://www.souki.cz/ |
---|---|
RSS export | http://www.souki.cz/feed |
Systémové informace o zdroji
ID | 459 |
---|---|
Jmenné ID | souki-cz |
Články ručně přidává správce systému | NE |
Články jsou schvalovány správcem | NE |
Titulek zdroje stahován z RSS exportu | ANO |
Kontrola aktuálnosti proběhla | 29. června 2022 15:25 |
Návratový kód | HTTP 304 |
RSS export naposledy zpracován | 31. května 2020 23:30 |
Kontrola aktuálnosti naplánována na | 29. června 2022 16:25 |
Můj hydroponický experiment
Taky jste si vždycky chtěli vypěstovat vlastní salát? Já taky ne. A kdyby 95% pěstování bylo ve skutečnosti hraní si s technologickými hračkami? Vloni jsem se stal obětí Youtube algoritmu – kliknul jsem na video o hydroponickém pěstování a po chvíli už…
Suchobijci.cz - verze 0.1
Před týdnem jsem tu psal, jak bych chtěl něco dělat se suchem a dostal jsem spoustu souhlasných reakcí. Vydaly by na obrovský projekt, ale abychom nezůstali jen u řečí, chtěl jsem co nejdříve vykopnout nějakou ultra základní verzi, kterou můžeme dál…
Co můžu se suchem udělat já?
Víte, jak každý apokalyptický film začíná stejnou scénou? Vědec v bílém plášti zjistí, že se blíží mega-tornádo a snaží se všechny varovat – z něj je ale střih na rodinku Novákových, která řeší rutinní prkotiny jako je neumyté nádobí, zatímco v pozadí…
Škálovatelná rasová evidence prakticky
Narazil jsem teď na zajímavý web vyfot-imigranta.cz - když na ulici potkáte někoho, kdo je tmavší než vy, tak ho vyfotíte a spolu s adresou nahrajete na web. Jenže to funguje jen dokud jich je málo a co budete dělat, až přijde ta slibovaná invaze?…
Zákon vám sebral (nejen) 42 let života
Znáte ten moment, kdy vám pokladní namarkuje všechno zboží, zasekne se a vteřinu nebo dvě na sebe zíráte, než konečně vyjede účtenka? Je to poměrně nové - nedávno to tak bylo jen v restauracích, ale teď už to týden můžete zažívat v každém obchodě. Kolik…
Pane ministře, jak to teda bude?
Vážený pane ministře Babiši, pamatujete si na mě? Před dvěma měsíci jste mi veřejně vysvětloval, že EET pro platby kartou v eshopu samozřejmě platí a nemůže to být jinak. Ten čas ale letí!
Jak si (ne)zabít eshop měřícím kódem
Pro klienty do eshopů nasazujeme nejrůznější měřící kódy, personalizační služby a podobně. Bohužel velká část těchto služeb má kód velmi špatně řešený a použitím podle oficiálních instrukcí se můžete připravit o část tržeb.
Jak se kouzlí s grafy v politice
Grafy publikované médii nebo politiky jsou pravidelně tak závádějící, až je to k smíchu. Nezačínají od nuly, takže nadsazují růst. Mají logaritmické osy nebo naopak raději nemají osy vůbec. Tentokrát nám perlil premiér.
Jak vypadá přidání nové funkce aneb "když už to dělám"
Narazil jsem teď na hezký příklad pro demonstraci, jak přibližně přistupujeme k vývoji našeho eshopového řešení. Předvedu vám myšlenkový postup, jak se primitivní zadání během chvíle zamotá.
Jak EET skutečně dopadne na eshopy
Včera jsem se tu rozčiloval, jaké jsou kolem EET nejasnosti. Článek měl tak velkou odezvu, že mi je nakonec vyjasnil sám ministr. Jak to tedy bude?
EET pro eshopy je postavené na hlavu
Když se o EET začínalo mluvit, mělo být nástrojem na zkrocení daňových úniků u hotovostních plateb. Nechme stranou, jestli těch pár destítek milionů je skutečně to hlavní, co by se mělo celý rok řešit a podívejme se, do jak absurdního stavu se dostalo.
Hejt na produktová data dodavatelů
Zhruba třetina dodatelů, které řešíme, nemá vůbec žádný export dat. Druhá třetina export má, ale z různých důvodů je s ním více práce, než by bylo nutné. Sepsal jsem pro vás některé unikátní perličky i typické problémy, které řešíme v ShopAPI pořád…
Co nového v ShopAPI
Před časem jsem tu představil službu ShopAPI, ale pak už jsem o ní znovu nezmiňoval tady na blogu ani na Twitteru. Už ale přišel čas zrušit informační embargo a konečně se s vámi podělit o novinky.
Jak vám Heuréka krade data
Včera jsem tu psal, jak Heuréka může využívat dat, které ji eshopy ochotně dávají. Vždycky šlo ale o data, která k něčemu skutečně potřebovala a dalo se spekulovat o alternativních využitích. Tentokrát se podíváme, jak Heuréka aktivně krade data, která…
Velký bratr Heuréka
Už dlouho jsem chtěl sepsat článek, jaké množství kvalitních dat Heuréka shromažďuje, aniž by to někoho trápilo - jenže to právě nikoho nezajímalo. Teď se ale díky Alze a dalším situace otáčí, takže přišel čas podívat se, jak má Heuréka lepší představu…
Loadbalancing v AWS cloudu
Většina aplikací obvykle nejdřív běží z jednoho serveru a až když nestačí, tak se řeší škálování. Daleko praktičtější je ale pracovat obráceně a už od začátku pracovat s více instancemi a balancingem. Nejen že tím získáte stabilnější aplikaci, ale…
Na kolik vyjde hosting v cloudu?
Jedna z nejčastějších otázek, kterou ohledně cloudu dostávám je "na kolik mě vyjde provoz v cloudu?". Amazon na to sice má kalkulačku, ale bez přehledu o jeho službách vám z ní nejspíš vyjde hodně zavádějící suma. Zkusil bych proto na jednoduchém…
Proč rušíme provizní síť
Postupně rozpouštíme affil.simplia.cz a eshopy si budou provizní programy řešit samy. Partnerům už jsem o tom posílal email, ale chtěl bych popsat ještě praktické důvody, proč jsme se k tomu rozhodli. Třeba to někoho inspiruje. Co je byl…
Vývojářské ohlednutí
Před koncem roku se množí různá shrnutí uplynulého roku, ale já bych to chtěl vzít za trochu jiný konec. Všimli jste si, jak hrozně jednoduchý je dnes vývoj? Neřeším teď, že v dřevních dobách se programovalo v assembleru. Myslím teď skutečně poslední…
Škálovatelné nasazení Let's Encrypt
Let's Encrypt je nová certifikační autorita nabízející HTTPS zdarma a s jednoduchým nasazením. Jednoduché ale jen pokud máte jednoduchý web - například při škálovaném webu je paradoxně nasazení mnohem komplikovanější než už klasických autorit. Pokud…
O pytlíčkování objednávek
Pracujeme s hodně různorodými eshopy - s velkými firmami, které mají několik skladů i eshopy sídlícími v obýváku. Během růstu si každý prošel různými úpravami procesů, ale zajímavé je, že ve výsledku všechny došly k naprosto identickému způsobu…
Jak efektivně načítat webfonty
Jeden z největších problémů při tvorbě rychlých webů je načítání písem. Musíte totiž řešit několik různých formátů, každý prohlížeč (a každá verze) načítá písmo jinak, také ho jinak cachuje a jinak vykresluje. Aby toho nebylo málo, tak se to navíc ještě…
Jak lze zjistit heslo k cizímu emailu na Seznam.cz
Seznam.cz v posledních tiskových zprávách (nepřímo) uvedl, že bezpečnost jeho uživatelů pro něj není prioritou a raději se soustředí na vývoj svých aplikací na věštění. Chtěl bych s tím něco udělat a osvědčilo se názorně předvést jednoduchost zneužití,…
ShopAPI už je skoro dospělé!
Před časem jsem tu představil novou službu ShopAPI, která výrazně zjednodušuje napojení eshopu na dodavatele. Sjednocuje formát dat o produktech a navíc přidává funkce jako třeba stahování pouze změn, vyčištění textu nebo rozložení textu na parametry…
Jak si vyrobit "New Relic" na koleni
Nedávno jsem tu dlouze popisoval, jak nemáte vymýšlet kolo a dneska si ukážeme, jak se takové kolo vymýšlí. Potřeboval jsem sledovat konkrétní údaje o výkonnostních mezerách v našich eshopech a New Relic na to nestačil, takže jsem si musel vyrobit…
Jak (ne)používáme v PHP exec
Na funkci exec v PHP se dívám podobně jako na eval. Určitě má svoje využití, ale pokud je to možné, raději se jí vyhnu. Obvykle totiž celý problém lze vzít z jiného konce s mnohem lepším výsledkem. Co je exec()? Pokud jste byli vždycky jen na sdíleném…
Všechny vás nahradí inteligentní stroj
Pokud máte mladšího sourozence, který si teprve vybírá směr svého vzdělání, měli byste ho důrazně varovat. Trh práce totiž projde v příštích letech výraznou změnou, přestože to teď tak možná ještě nevypadá. Některá odvětví zcela zaniknou, z jiných bude…
Spouštíme novou službu – ShopAPI.cz
Pokud jste řešili něco kolem fungování eshopů, určitě jste už narazili na jeden z největších problémů - dodavatelé. Je nezbytně nutné řešit propojení s nimi, ale bohužel zaspali někdy v devadesátých letech. Dnes vám představím naši novou službu, která…
Jak se migruje obrovská databáze bez výpadku
Některé úkony jsou primitivní, dokud je nepotřebujete provést na trochu větším projektu. Hezkým příkladem je třeba migrace databáze - jednoduchý úkon při velikosti 20 MB, ale daleko komplexnější pro 400 GB.
4 zrady při tvorbě mezinárodních webů
Aktuálně provozujeme e-shopy ve 23 jazycích. Narazili jsme při lokalizaci na některé zrádnosti, takže se s vámi o ně podělím, ať si ušetříte spoustu času. Nebudu řešit lokální specifika jako platby nebo dopravy – to zase jindy a dnes jenom jazyky. Zrada…