
SoftWare Samuraj
Základní informace o zdroji
Podtitulek | Recent content on SoftWare Samuraj |
---|---|
Domovská stránka | https://sw-samuraj.cz/ |
RSS export | https://sw-samuraj.cz/index.xml |
Systémové informace o zdroji
ID | 437 |
---|---|
Jmenné ID | software-samuraj |
Články ručně přidává správce systému | NE |
Články jsou schvalovány správcem | NE |
Titulek zdroje stahován z RSS exportu | ANO |
Kontrola aktuálnosti proběhla | 4. června 2023 17:55 |
Návratový kód | HTTP 304 |
RSS export naposledy zpracován | 22. prosince 2021 19:20 |
Kontrola aktuálnosti naplánována na | 4. června 2023 18:55 |
Cesta samuraje, rok desátý
Už několik měsíců to nade mnou viselo — blog, který jsem před deseti lety založil se blížil ke svému jubilejnímu výročí — a já jsem přemýšlel, jak tento tradiční článek pojmout. V minulých letech jsem vždycky nějak zhodnotil daný rok, co se v mém…
Fluentd, case study (část 3)
Pamatujete si na film Inception? Šlo o to, že ve snu se odehrává sen, ve kterém se odehrává sen a něm… se odehrává sen. ???? Tak něco podobného jsem implementoval ve Fluentd. Jak už jsem psal v úvodu této minisérie o Fluentd, dostal jsem se k této…
FOSDEM 2021, Monitoring & Observability room
Protože první den na FOSDEM 2021 v Golang room se mi líbil, podíval jsem se, co ještě zajímavého dávají druhý den. Jednotlivých roomů bylo hodně, ale nic moc mě nezaujalo (že by se v open source nic zajímavého nedělo? ????). Nicméně protože jsem se nedáno…
FOSDEM 2021, Golang room
Nejsem vymetač konferencí. V dobách před pandemií to nebylo úplně jednoduché se dostat na zahraniční konferenci — stálo to dost peněz (od registrace, přes cestu a ubytování) a ne každá firma to chtěla zaplatit. Dnes, kdy se všechny konference přesunuly…
Jak vlastně funguje proxy?
Přiznám se, že posledních pár let mě baví se zabývat bezpečností aplikací. Čistě technicky. A když člověk tyhle věci implementuje, dostane se k zajímavým problémům, které by ho ani nenapadly. A tak se stalo, že jsem se dostal k proxy. Jako slepý k…
Remote debugging v Golangu
V Golangu dělám už druhým rokem a je to láska. Je to první jazyk, po kterém sáhnu, když potřebuju udělat nějaký PoC. Nejčastěji používám GoLand IDE, občas píšu ve Vimu s vim-go pluginem. Zkoušel jsem i VS Code, ale nějak jsme se neskamarádili. Vzhledem…
Fluentd, lehký úvod (část 2)
Dnes budeme pokračovat dalším dílem minisérie o Fluentd. Minule jsme si řekli něco o historii logování a zasadili si Fluentd do kontextu. A trochu jsme si načrtli architekturu a design. Dnes se podíváme, jak si nakonfigurovat jednoduchou logovací…
Fluentd, budoucnost logování
Dlouhá léta byl synonymem pro sbírání distribuovaných logů, tzv. ELK stack, (dnes nazývaný Elastic Stack), kdy ELK je akronym pro Elasticsearch, Logstash, Kibana. A je to framework věru letitý (což není samo o sobě na škodu). Bohužel, letitost sebou…
Distribuovaný monolit
Disclaimer: Tento článek je napsán pod vlivem confirmation biasu. Měli jsme v práci takovou planou diskuzi o microservices vs. monolit. Jelikož to k ničemu nespělo (ehm, jsem z toho vycouval ????), řekl jsem si, že si v tom udělám trochu jasno a abych si…
Terraform Data Sources, jak se dotazovat na zdroje v cloudu
Terraform je skvělý nástroj, který se profiluje jako jeden z leaderů nastupujícího trendu Infrastructure as Code (IaC). Vytvořit a zrušit infrastrukturu pomocí příkazů terraform apply a terraform destroy je jednoduché a přímočaré. Když se nad tím ale…
Twitter Cards a Hugo šablony
Když jsem před časem začal psát blog v Hugo, byl jedním z kroků výběr (grafického) tématu. Témata udržuje komunita a tak nepřekvapí, že jsou rozdílné kvality. U obou blogů, které momentálně provozuji jsem potřeboval vybraná témata upravit. Kromě různých…
Cesta samuraje, rok devátý
Rok se s rokem sešel a blog SoftWare Samuraj slaví už 9. narozeniny. Dneska to pojmu trochu jinak, než bylo mým zvykem a podívám se ne na svůj uplynulý rok, ale na historii blogu. To se dá pojmout různě — třeba někdo by se blýsknul statistikami…
Infrastructure as Code, lehký úvod
Už druhým rokem máme s kolegou krátký seminář na MatFyzu o tématu Infrastructure as Code. Takže když už jsem to dopracoval tak daleko, že rozdávám moudra na univerzitě, ???? tak by neškodilo si trochu té slávy znalosti odložit i zde. Rád bych se chviličku…
Terraform discovery OCI zdrojů
Nedávno náš tým publikoval novou službu (o které se nebudu moc šířit) a jelikož součástí jsou i věci, týkající se oblasti Infrastructure as Code (což mě hodně zajímá) napsal jsem k tomu v angličtině nějaké články, které teď uvádím v češtině. Pojďme…
Nový blog živě ve 30 minutách
Už nějaký čas jsem si pohrával s myšlenkou založit si takový “blogovací občasníček”. Jelikož jde obsahem o netechnické téma, tak to tady nebudu rozmazávat a podívám se jenom na technologické aspekty: co to znamená, založit si v dnešní době blog. Blog ve…
Lead or Follow? ???? Bullshit!
Jsou to dva roky, co jsem nastoupil do nové práce. Byl to výsledek dlouho se kulminujících trendů a jednou z největších, či nejzásadnějších změn bylo, že jsem po 10 letech přestal dělat team leadera a stal se (opět) úplně obyčejným programátorem. Udělal…
Vim: (dávkové) spouštění ex příkazů
Když jsem před časem zmigroval blog na Hugo, bylo to celkem jednoduché — tehdejší verze Hugo bez problémů požrala HTML čurbes z Bloggeru a tak s tím nebylo moc starostí. Bohužel, od verze v0.60.0 změnil Hugo Markdown knihovnu — z Blackfriday na Goldmark…
Software Engineering, má rozumné paralely? Díl 2, hudba
Konstantou Software Engineeringu (SE) je jeho dynamika. Snad právě proto hledáme paralely a podobenství v jiných oblastech lidské činnosti — abychom lépe porozuměli jeho zákonitostem, uchopili jeho abstraktní nehmotnost a někdy ???? i jen našli pevnou půdu…
Hledám do našeho týmu backend vývojáře
Když jsem před 7-8 lety publikoval článek Hledám do svého týmu Java vývojáře mělo to dvě konsekvence. Jednak mě začali zvát na kafe různí head-hunteři,
Bye, bye, Sometimes Clojure
Blog SoftWare Samuraj bude mít na jaře další narozeniny. A ačkoliv — jak to sám vnímám — je to takový blogísek 3. kategorie, mám ho rád a jeho psaní mě baví. Primárním důvodem, proč jsem ho začal psát a proč v jeho psaní stále pokračuju, je……
Cesta samuraje, rok osmý
Disclaimer: Tenhle blogpost jsem napsal už před půl rokem, v červnu. Jenom se mi to “nějak” doposud nepodařilo publikovat. Ale stihnul jsem to ještě letos, takže se to počítá.
Remcání proti Javě
Po 3/4 roce práce v Golangu — což mi vyhovovalo (viz článek Golang micro-services, první ohlédnutí) — jsem se vrátil na chvíli k Javě. Doufám, že jen dočasně. Protože, když člověk na dostatečně dlouhý čas vypadne z prostředí, kde dlouhodobě pobýval, a…
Práce s Vim buffers
Práce s buffery ve Vimu může být pro začátečníka, ba i středně pokročilého uživatele, trochu náročná. Ať už jde o to, jaké buffery jsou vlastně k dispozici, přes otevření toho správného bufferu, až po umístění bufferu ve správném okně na správném místě…
Git fork synchronizace
Letos jsem se nějak rozjel v kontribucích na GitHubu a už po několikáté jsem musel řešit (vzpomínat), jak synchronizovat forknuté repo. Proč je synchronizace potřeba? V případě, že se jedná o jednorázovou kontribuci, není potřeba synchronizaci řešit…
Monitoring OCI instancí pomocí Prometheus (Service Discovery)
Cloudů je dneska plnej internet. Já vím, že když nepoužíváte AWS, tak jste totální loser, kterej si ani neumí zavázat tkaničky… (aspoň tak se mi to jeví podle některých siláckých prohlášení), ale já bych se dneska podíval na jinou cloudovou alternativu…
Migrace z Blogger na Hugo a GitLab Pages
Když jsem před sedmi lety začal psát blog SoftWare Samuraj, nevědel jsem, jestli mi psaní vydrží. Chtěl jsem hlavně rychle začít — abych neztratil motivaci — a nechtěl jsem se vrtat v nějakém PHP, nebo redakčním systému. A tak jsem si založil blog na…
Golang micro-services, první ohlédnutí
Je to zhruba půl roku, co jsme začali vyvíjet nový produkt: smečku mikro-servis, běžících v cloudu (nebo v Dockeru). Všechny jsou napsány v Golangu a protože to pro náš 2-pizza team byla nová technologie, bylo dobré si udělat retrospektivu. Hodnocení a…
GopherCon UK 2018, den 2
Nevím, jestli někdo odhalil smysl nadpisů v minulé části (jednoduché 4-dílné řešení můžete psát do komentářů, plus jedno bonusové i v tomto textu), kdy jsme se v článku podívali na první den londýnské Golang konferencce GopherCon UK, která se konala ve…
GopherCon UK 2018
Should I Stay or Should I Go Poté, co jsem měl poslední dva roky utrum s technicko-pracovním vzděláváním, se na mě usmálo štěstí a zásluhou nového zaměstnavatele jsem vyrazil na svoji první zahraniční konferenci. Nových věcí v nové práci je (a bylo)…
Správa proprietárních závislostí v Golang
Se změnou zaměstnání přišly nové výzvy — prototypujeme teď nový produkt a jako primární technologie byl zvolen Golang. Myslím si, že vzhledem k povaze produktu (smečka mikro-servis) a cílové infrastruktuře (IaaS) je to dobrá volba. Golang není zas až…