
Root.cz - Petr Krčmář: blog nejen o Linuxu
Základní informace o zdroji
Podtitulek | Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice… |
---|---|
Domovská stránka | https://blog.root.cz/petrkrcmar/ |
RSS export | http://petrkrcmar.blog.root.cz/feed/ |
Systémové informace o zdroji
ID | 369 |
---|---|
Jmenné ID | petr-krcmar |
Články ručně přidává správce systému | NE |
Články jsou schvalovány správcem | NE |
Titulek zdroje stahován z RSS exportu | ANO |
Kontrola aktuálnosti proběhla | 29. září 2023 16:03 |
Návratový kód | HTTP 200 |
RSS export naposledy zpracován | 29. září 2023 16:03 |
Kontrola aktuálnosti naplánována na | 29. září 2023 17:03 |
Proč se instalační CD Debian netinst zvětšilo o 350 MB?
Netinst bylo vždycky malé plnohodnotné instalační médium Debianu se základními balíčky. V čerstvé verzi Debian 12 Bookworm ale docela dramaticky narostlo. Rozhodl jsem se podívat, proč to tak je. Debian 12 Bookworm vyšel 10. června a jako už tradičně…
Firmware periferií není totéž co uzavřené ovladače v systému (komentář k Debianu)
Krátká poznámka o tom, co se teď řeší v Debianu. Spousta lidí totiž volně zaměňuje uzavřené ovladače a firmware. Ovladače jsou součástí operačního systému v hlavní paměti, zatímco firmware běží v periferiích. Debian řeší, zda má na instalační média…
Pleteme si: pojmové dvojice, které nejčastěji zaměňujeme
Velmi často se setkávám s nesprávným užitím některých slov. Často se nám pletou s podobnými slovy, která mají ale úplně jiný význam. Pojďme si v tom udělat pořádek. Už Jára Cimrman napsal ve starobinci příručku „Pleteme si“, což je slovníček pojmových…
Útoky na bash už běží
Hodně se teď mluví o útoku na bash s názvem „shellshock“. Podle logů už běží útoky. Ve středu jsme upozornili na chybu objevenou v bashi, která umožňuje spouštět vzdáleně terminálové příkazy a otevírá cestu k mnoha nepříjemnostem. Podrobnosti napsal…
Prodeje čteček raketově nerostou, žádné překvapení
Prodeje čteček už nejsou takové terno jako dřív. Ale není to špatně a není to překvapení. Je to logické a dalo se to čekat. Zatímco před dvěma lety byly čtečky elektronických knih velkým tahákem, všichni je chtěli a všichni je kupovali, dnes se o nich…
Práva na sockety u PHP-FPM
Rychlý blogpost pro ty, kteří se setkají se stejným problémem. Jak se mi aktualizací rozbilo PHP na serveru a jak jsem to opravil. Dneska ráno jsem aktualizoval na serveru (Debian stable) balíčky s PHP na verzi 5.4.4–14+deb7u10. Důvodem byly nějaké…
Generujeme pěknou uvítací hlášku (MOTD)
Pro přehlednost je fajn mít na každém serveru jinou přihlašovací hlášku. Mám pro vás tip, jak si nějakou pěknou vyrobit. Když máte SSH přistup na víc různých zařízení, je fajn si přizpůsobit úvodní hlášku, která se vám po přihlášení objeví. Jednak je to…
Tip: šifrování souborů pomocí Vim
Praktický tip, jak ukládat šifrované soubory pomocí editoru Vim. Ten má v sobě podporu šifrování zabudovanou. Pod dnešním článkem o ukládání hesel někdo zmiňuje možnost šifrovat textové soubory pomocí Vim. Jakožto stoprocentní vimista tuhle možnost…
Diff: jak číst výstup z porovnání souborů
Občas se potkávám s tím, že někdo narazí na výstup příkazu diff a neví si s ním rady. Pokud je to váš případ, nabízím malého průvodce. Diff je velmi starý unixový příkaz, který dokáže porovnat dva soubory a vypsat rozdíly mezi nimi. Obvykle se používá k…
Tip: aby se dlouhé články četly lépe
Články se na webu nečtou obvykle tak dobře, jako na papíru. Naštěstí si je můžete přeformátovat pro větší pohodlí. Tři roky vlastním Amazon Kindle a jsem příznivcem elektronického čtení. Jsem zvyklý na komfort, který mi právě Kindle nabízí. Občas ale…
Chrome OS a jeho dvě nevýhody, které v praxi neexistují
Pořád dokola se omílají dvě nevýhody Chrome OS, které podle mě ale v praxi nikomu nevadí. Které to jsou? Dnešní článek Jirky Macicha o Chrome OS přinesl v textu i v diskusi dva neustále skloňované problémy konceptu Chromebooků. V předposledním odstavci…
Zamknutí klávesnice a myši při přehrávání videa
Krátký tip pro ty z vás, kteří mají děti a občas jim pouští pohádky nebo písničky na počítači. Náš Matěj miluje pohádky a písničky a pouštíme mu je obvykle z notebooku. Jeho ručičky nenechavé ovšem sahají na klávesnici a umí roztodivné věci. Rodiče pak…
Přehození běžícího procesu pod tmux/screen
Běží vám proces na popředí a vy si nadáváte, že jste si ho neotevřeli v multiplexeru. Všechno se dá napravit. Tohle naštěstí snadno. Nevím jak vy, ale já si život bez terminálového multiplexeru neumím představit. Na Rootu jsem postupně psal o třech…
Shodil jsem 20 kilo za čtyři měsíce
Jak jsem se na sebe definitivně naštval a pustil jsem se naplno do přestavby svého životního stylu. Znáte to, člověku něco v hlavě zraje dlouho a pomalu. U mě to bylo to, jak vypadám a kolik vážím. Je to věc, o které se nemluví, ke které se stavíte…
Nalezeno v překladu
Jak tak člověk chodí světem, narazí často na různé nesmysly, které vzniknout chybným překladem. Od dob Google Translatoru jsou to hotové žně. Naše korektorka je posedlá svým povoláním. Když s ní přijdete do restaurace, chvíli kouká do jídelního lístku,…
Tip: vymazání položky z historie prohlížeče
Krátký tip, ve kterém vám poradím, jak vymazat položku z historie prohlížeče. Přeházel jsem si na serveru některé služby na jinou doménu. Můj prohlížeč si ale samozřejmě dál pamatoval staré adresy a pořád mi je napovídal. Je možné, že by při jejich…
Osobní postřehy z letošních LinuxDays
Osobní postřehy z druhého ročníku LinuxDays, který se podle mého velmi povedl. Právě jsem přijel z druhého ročníku konference LinuxDays, za kterou jsem taky tak trochu zodpovědný. Články na Rootu budou, budou i fotky a další věci. Teď chci ale napsat…
Tip: DTRX aneb Do The Right Extraction
Určitě vás už někdy naštval autor komprimovaného archivu tím, že dovnitř nedal adresář. Kdo má čistit ten nepořádek na disku? DTRX je jednoduché řešení. Na letošním CryptoFestu jsem se potkal s Jendou Hrachem. Jako obvykle jsme si povídali o všem možném…
Odstranění bílého pozadí z obrázků v editoru Gimp
Jak z obdélníkového obrázku s bílým (či jinak barevným) pozadím udělat krásně průhlednou záležitost, která se hodí třeba na web nebo do fotomontáží. Určitě to znáte: Děláte pro někoho web a on vám logo dodá v nevhodném formátu bez průhlednosti. Bílý…
Rychlá makra v editoru Vim
Umět dobře pracovat se silným textovým editorem je někdy tuze užitečná věc. Ukážeme si šikovná rychlá makra ve Vim. Kdysi dávno jsem tu nastínil, jak si můžete vytvořit vlastní makra ve Vim. Je to velmi užitečné, pokud potřebujete stále opakovat nějakou…
Výměna displeje na Kindle Touch
Před dvěma měsíci jsem měnil displej u Kindle Keyboard, dnes jsem se vrhl na mladšího bratříčka jménem Kindle Touch. Před dvěma měsíci jsem tu psal o tom, jak kamarádovi jeho přítelkyně prošlápla Kindle a jak jsem u něj měnil displej. Opravenou čtečku…
„Je lepší Windows nebo Linux?“ je špatná otázka
O tom, že na některé otázky neexistuje správná odpověď, protože už otázka je položená špatně. Zeptat se, jestli je lepší Windows nebo Linux je stejný nesmysl, jako se ptát, jestli je v párku s rohlíkem lepší kečup nebo hořčice. Jsou hezčí blondýnky nebo…
Flundra bílá a genderově nekorektní Ikea
Obchodnímu domu Ikea se nechtěně podařil další zajímavý kousek způsobený jazykovou bariérou. Švédština je krásný jazyk, ve kterém ale i Marek Antoš umí asi dvě věty. Z toho jedna je velmi komplikovaný přípitek. My na švédštinu narážíme obvykle jen v…
Pozor na týdenní limit při platbě na internetu
Jak vám mohou bankovní limity jednoduše zkomplikovat platby na internetu. Nechal jsem se nachytat na jednoduché součty. Před delším časem jsem změnil banku a teď jsem u Fio. Jsem naprosto spokojený a doporučuji je, kudy chodím. Využívám prakticky…
Prošlápnutý Kindle a výměna displeje
Dostal se mi do rukou jeden Kindle s prasklým displejem. Rozhodl jsem se pro výměnu. Kterak k úhoně přišel Jeden můj kamarád měl Kindle ještě o kus dřív než já. Byl z něj nadšený a tvrdil, že to je nejlepší kus hardware, jaký si za posledních deset let…
Viz není zkratka, ale sloveso
Po delší době zase nahlédnutí do příruček českého jazyka. Časté problémy způsobuje slovo „viz“ a přitom je tak jednoduché a průhledné. Právě jsem doeditoval jeden technicky náročný článek a mnohokrát jsem v něm opravoval chybně užité slovo „viz“…
Žluté tečky na YouTube v Chrome a co s nimi
Po poslední aktualizaci Chrome na verzi 24 se mi v YouTube videu začaly objevovat žluté tečky. Vám taky? Před pár dny přijela aktualizace Chrome 24 a videa na YouTube začaly vykazovat náhodné žluté sněžení. Asi takto: Googlil jsem řešení, našel jsem…
Přeinstalace Debianu se zachováním balíčků
O víkendu jsem vyměnil disk v počítači, instaloval znovu Debian a chtěl jsem zachovat všechny balíčky, které jsem měl na předchozím disku. V sobotu jsem se konečně rozhoupal a vyměnil jsem si po čtyřech letech disk v notebooku z klasického rotačního na…
Kindle Paperwhite: užitečné tipy a finty
Při testování čtečky Kindle Paperwhite pro recenzi na Rootu jsem objevil řadu užitečných tipů, které vám život s ní zpříjemní. Čtečku Kindle Paperwhite už máme doma nějakou dobu a napsal jsem o ní recenzi. Při testování a psaní jsem přišel na hromádku…
Restart sítě v Debianu: jak správně na to
Restartovat síť v Debianu není taková sranda, jak by se mohlo zdát. Když to uděláte špatně, odříznete se třeba od serveru. Před čtrnácti dny jsem na Strahově v rámci Střediska unixových technologií (SUT) přednášel o Debianu. Na konci hodinu a půl…