
Maxiorel.cz - software/ weby/ programování
Základní informace o zdroji
Domovská stránka | https://www.maxiorel.cz/weblogy-export.rss |
---|---|
RSS export | http://www.maxiorel.cz/weblogy-export.rss |
Systémové informace o zdroji
ID | 443 |
---|---|
Jmenné ID | maxiorel-cz-software-weby-programovani |
Články ručně přidává správce systému | NE |
Články jsou schvalovány správcem | NE |
Titulek zdroje stahován z RSS exportu | ANO |
Kontrola aktuálnosti proběhla | 16. ledna 2021 03:35 |
Návratový kód | HTTP 304 |
RSS export naposledy zpracován | 15. ledna 2021 22:55 |
Kontrola aktuálnosti naplánována na | 16. ledna 2021 03:50 |
Flash skončil. Co nyní s weby? Tipy pro webmastery i uživatele
Poslední den loňského roku byl také posledním pro Adobe Flash. Přestože se jeho konec připravoval dlouho, zůstala spousta webů nefunkčních. Existuje jednoduché řešení, jak je přivést opět k životu. Ideálně do doby, než budou přetvořeny s využitím HTML5.
Softwarová inventura 2020 pohledem webaře: sbohem nejen pro Adobe
Tradičně na konci roku rekapituluju svoje softwarové vybavení. Tentokrát byly změny razantnější, protože jsem měnil počítač, což byla ideální příležitost pro hluboký řez do seznamu programů. Mrkneme i na pár webových aplikací.
15 let blogování na Maxiorel.cz. Co všechno web zažil?
Letos v prosinci je to patnáct let, kdy jsem se pustil do blogování na vlastní doméně. Maxiorel.cz za tu dobu prošel zajímavým vývojem. Pomáhala mi řada dalších autorů, měnila se grafika, vyvíjel se i záměr, se kterým web píšu. To hlavní zůstává. Radost…
Tři dny na DrupalCon Europe 2020: start s problémy, povedená špička a rozpačitý závěr
Konec roku je pro mě dost konferenční. Nedávno Symfony, nyní Drupal. Opět se chci podělit o svoje poznámky. A bohužel tentokrát budu i hodně kritický. Ne všechno se povedlo. Některé věci vidím ze špatného úhlu pohledu, jak jsem se dozvěděl. Ale mám i…
Zápisky ze SymfonyWorld Online 2020: JavaScript v Symfony 5.2, Composer 2, PHP 8
Proběhlá konference SymfonyWorld Online 2020 mi byla alespoň malou náplastí skutečnosti, že v tomto podivném roce jsem se nemohl žádných setkání s kolegy vývojáři zúčastnit osobně. Ale byť na dálku, dělal jsem si již tradičně poznámky, abych celou akci…
Vyšla mi kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9. Postřehy z její přípravy
S odstupem od knihy pro Drupal 8 jsem připravil knihu i pro nový Drupal 9. Zvolil jsem formu tipů a triků místo průvodce tvorbou webu, protože se oba systémy od sebe zásadně neliší a přišlo mi zbytečné tituly duplikovat. Rád bych se podělil o několik…
Jak eliminovat nechtěné posuny obsahu při načtení stránky
Zrychlujete a optimalizujete web? Kritické CSS a blokující prvky asi máte pořešené, teď se ještě zbavit problikávání obsahu při načtení stránky. Pomůže vám s tím jednoduchý online nástroj detekující posun layoutu a zobrazující problémová místa ve formě…
Lazygit: terminálové UI pro ovládání Gitu
Git jsem sice nepoužíval od začátku, kdy se stal populárním, dnes je už nezbytnou součástí mnoha mých projektů. Kromě základních operací ale jeho příkazy z hlavy nezvládám. Proto se mi zalíbilo jednoduché rychlé udělátko pro příkazový řádek, které nejen…
Slasti a strasti spojené se stěhováním kanceláře
Po deseti letech jsem byl nucen změnit místo svého pracovního útočiště a přestěhovat kancelář. Když jsem viděl stovky nabídek na realitních portálech, myslel jsem si, že to bude na lusknutí prstu. Realita ale byla o poznání jiná.
Videonávod: jak vylepšit základní vyhledávání v Drupalu s modulem Search API
Výchozí fulltextové vyhledávání v Drupalu má řadu nevýhod. Neumí pracovat s částmi slov, nedovede prohledávat jen konkrétní části obsahu, nenastavíte si v něm preference, jak by se měly výsledky vyhledávání seřadit. Pro lepší vyhledávání nepotřebujete…
Lidé stále nejsou ochotni platit za hosting ani cenu večeře pro dva
Dnes a denně narážím na skutečnost, že ačkoli jsou firmy i lidé ochotni dát za kvalitní web stále více peněz, neplatí to již pro webhostingové služby. Řada z nich raději provozuje limuzínu a supersporťáky na ojetých gumách.
Jak omezit velikost cacheovacích tabulek v databázi Drupalu
Porovnávali jste někdy velikosti databází Drupalu a WordPressu? Jedním z důvodů, proč ta drupalovská je několikanásobně větší, je i ukládání cache do databázových tabulek. Ujistěte se, že jejich velikost nepřesáhne limity hostingu a nevypnou vám web.
Jak zabránit přepisování robots.txt a .htaccess při aktualizaci Drupalu přes Composer
Jakmile spustíte aktualizaci Drupalu nebo instalaci modulu přes příkazový řádek a Composer, přepíšou se vám soubory v kořenové složce webu. To je docela nemilé, pokud máte změny v některých souborech. A určitě je máte – minimálně v robots.txt a v…
Responsively App: téměř vše, co potřebujete pro testování responsivních webů
Jak kontrolujete vzhled svých webů na různých zařízeních? Máte je fyzicky? Škubete velikostí okna a koukáte, jak se web mění? Používáte responsivní zobrazení v nástrojích pro vývojáře? Nebo používáte něco sofistikovanějšího? Zkuste multiplatformní…
Jak na to: Debian 10, Virtualmin, PHP 7.4 a HTTP/2
Rychlost webovému světu vládne. Pokud jste si pořídili nový virtuální server bez administračního panelu a potřebujete rozběhat web, možná oceníte postup, jak zkombinovat nejnovější PHP, rychlé HTTP/2 a komfortní nástroj pro administraci serveru.
Chromacam: změna pozadí u webkamery v reálném čase
Jakmile se v poslední době začaly více a více využívat webkamery pro online schůzky, vyvstaly také otázky, jak si nezasahovat příliš do soukromí a z pozadí za obličejem rozmazat co nejvíce věcí. Jednou z možností je aplikace Chromacam, která pozadí za…
Accessibility Insights for Web: pomůcka od Microsoftu pro vylepšení přístupnosti webu
Každý rok probíhá třetí čtvrtek v květnu Světový den přístupnosti (Global Accessibility Awareness Day). Pojďme se při té příležitosti mrknout na rozšíření pro prohlížeč Chrome, se kterým odhalíte nedostatky přístupnosti na webu a zjistíte, jak je…
Jak optimalizovat obrázky a zrychlit WordPress i bez cloudových služeb
V souvislosti s optimalizací obrázků ve WordPressu se často zmiňují nejrůznější cloudové služby a porovnávají se jejich ceny a úspora dat. Máte-li vhodný hosting, použijte k optimalizaci obrázků přímo nástroje na serveru. Nemusíte platit za služby…
Recenze rychlého virtuálu s High Frequency Compute a NVMe u Vultr.com
Na konci roku jsem si pořídil nějaké nové hostingy a virtuální servery pro své projekty. Na vyzkoušení mimo jiné rychlý High Frequency Compute s lokálním NVMe úložištěm u služby Vultr.com. Už za šest babek měsíčně získáte spolehlivý a hodně rychlý…
Drupal 9 přijde za tři týdny. Informace z webináře
Dnes se uskutečnil krátký webinář vedoucích vývojářů okolo Drupalu. Zabývali se především přicházejícím Drupalem 9 a výhodami, které přinese vývojářům i provozovatelům webů a tvůrcům obsahu.
Taskwarrior: úkolníček pro geeky
Čas od času hledám různé nástroje pro příkazový řádek, které mi vylepší mé pracovní postupy. Nedávno jsem narazil na zajímavý nástroj Taskwarrior, který slouží coby úkolníček. Rozjedete jej prakticky v jakémkoli operačním systému a můžete ho…
Jak se připojit z macOS k MS SQL pomocí terminálu
Řeším teď nějaké propojení eshopu s Drupalem na účetní program, který vyžaduje přímý zápis dat do své databáze. Eshop běží v PHP na hostingu, účetnictví v kanceláři na počítači. Potřeboval jsem se připojit ze svého Macu a sledovat, zda se do databáze…
Manjaro Linux v kanceláři tvůrce webů. Jde to v pohodě
Bude to asi rok, co jsem v kanceláři nahradil Ubuntu za Manjaro Linux a nemůžu si absolutně stěžovat. Jedenáct let starý stroj mi slouží pro přípravu a prezentace na školení i úpravy webových stránek zcela dostatečně.
Composer 2.x: i třikrát rychlejší instalace vašich projektů
Nový Composer si zatím stáhnete jenom v podobě zdrojového kódu, který je potřeba zkompilovat do spustitelného balíčku, ale to nic nebrání jeho otestování. Slibuje totiž výrazné zvýšení své rychlosti a optimalizaci spotřeby systémových zdrojů.
Ncdu: analýza využití disku v příkazovém řádku
Ubývá vám místo na disku? Potřebujete rychle zjistit, které složky okupují nejvíce prostoru, ale klasický příkaz du vám přijde nepohodlný? Zkuste textové udělátko pro příkazový řádek s názvem Ncdu.
JuiceSSH: na SSH z Androidu jednoduše v bezplatné appce
I na cestách občas člověk potřebuje připojení přes SSH ke svému serveru nebo do nějaké sítě. Pokud stejně jako já nechcete s sebou za všech okolností tahat notebook, pak by vás mohla zajímat aplikace pro snadné připojení k SSH z mobilního telefonu.
Apachetop: aktuální návštěvnost na příkazovém řádku
Apachetop: aktuální návštěvnost na příkazovém řádku Určitě znáte stránku Apache Server Status, na kterou vám webový server promítne informace o aktuální návštěvnosti a odbavovaných stránkách. Něco podobného vám do příkazového řádku vykreslí nástroj…
Locust: jak na zátěžové testy webu rychle a snadno
Locust: jak na zátěžové testy webu rychle a snadno Při spuštění webu byste měli otestovat, jak zvládá zátěž spojenou s příchodem většího množství uživatelů. Tohle je zcela jiná metrika než rychlost načítání jako taková. Zátěžové testy dovede celá řada…
Jaký byl WordCamp Praha 2020? Nejenom o WordPressu
Jaký byl WordCamp Praha 2020? Nejenom o WordPressu Poslední únorový den jsem navštívil pražskou konferenci věnovanou příznivcům redakčního systému WordPress. Jak zpětně vidím celou akci, kde byly minimálně tři pásma přednášek ve třech jazycích? A co…
Recenze hostingu Websupport: pro PHP v Česku to nejlepší?
Při pátrání po tom nejlepším hostingu v českých zemích, který by byl vhodný pro Drupal 8 nebo projekty na Symfony, ale přitom to ještě nebylo VPS, jsem narazil na Websupport. Povedená administrace, ochotná podpora, a především SSH s fungujícím…