
Joysféra
Základní informace o zdroji
Podtitulek | Jsem mistr slepých uliček a nebojím se o tom napsat... |
---|---|
Domovská stránka | http://joysfera.blogspot.com/ |
RSS export | http://joysfera.blogspot.com/feeds/posts/default?alt=rss |
Systémové informace o zdroji
ID | 451 |
---|---|
Jmenné ID | joysfera |
Články ručně přidává správce systému | NE |
Články jsou schvalovány správcem | NE |
Titulek zdroje stahován z RSS exportu | ANO |
Kontrola aktuálnosti proběhla | 26. ledna 2023 22:55 |
Návratový kód | HTTP 304 |
RSS export naposledy zpracován | 31. prosince 2022 12:50 |
Kontrola aktuálnosti naplánována na | 26. ledna 2023 23:55 |
Já, jůtuber
Mám několik platforem na publikování mých myšlenek a "vynálezů". Co umřel Google+ jsem se pokusil přestěhovat na síť Friendica - mé časté a relativně krátké příspěvky (spíš nápady) tam zapsané se nově automaticky objevují taky tady na blogu v pravém…
Použitelné chytré hodinky
Už dlouho všude říkám, že si postavím chytré hodinky - původně jsem se na ně chystal s Arduino MCU (ATMEGA328) a BT modulem (mám nakoupené součástky, už roky leží v šuplíku), ale jak se objevil WiFi čip ESP32 s vestavěným BT 4.0, bylo jasné, že ten je…
Průša i3 MK3 po roce - smrt a upgrade na MK3S
V těchto dnech je to přesně rok, co mám doma 3D tiskárnu Průša i3 MK3 (po předchozích RepRap Air ze dřeva a originální Průša i3 MK2). Po úvodních problémech způsobených jen a pouze vadným filamentem (sice od Průši, ale fakticky z Plasty Mladeč, kde…
Seeed Studio Fusion plošné spoje
V článku chci předvést, jak jednoduché je nechat si vyrobit krásné plošné spoje. Už jsem tu na blogu párkrát popisoval, jak to jde v Česku, v Číně a v USA, ale dneska se zaměřím přímo na jednoho známého výrobce, který má web nazvaný Seeed Studio…
Konec Google+, stěhuji se na síť Friendica
Tento článek může být dlouhý, což nikdo nemá chuť dočíst až do konce, proto uvedu nejdůležitější věc hned sem nahoru:Kdo si zvykl chodit číst mé denní nápady, úvahy, postřehy a dotazy na https://plus.google.com/+PetrStehlík, tak tam už bohužel nejsem…
Bilancování
Většina lidí bilancuje poslední den roku, ale včera jsem neměl čas, protože jsem něco programoval, tak napíšu bilanci dneska, na Nový rok večer. Bude však o to delší a snad i zábavnější :-)Rok 2018 byl pro mě spíš takovým pokračováním roku 2017, který…
WiFi LEDový informační panel
V Brně na letošním OpenAltu jsem měl přednášku nazvanou stejně jako tento blog post. Zde je: Slídy k přednášce (a všechny ostatní přednášky) najdete na stránce přednášek.Jednou z hlavních věcí v této přednášce je představení mého malinkého WiFi…
Nový malý úsporný úžasný DC-DC step-down měnič
Našel jsem nový snižovač stejnosměrného napětí na AliExpressu a natočil jsem o něm (a vůbec o všech snižovačích napětí) video: Modul zblízka vypadá takto:K dostání třeba tady: DC DC Step Down Buck Converter Adjustable 4.5V-24V to 5V 3A 97.5% Power…
Ford Focus II - automatické denní svícení
Heslo dne: Arduina už mi nestačí, tak začínám hackovat i auta :-DTeoretický úvodU nás platí už nějaký pátek (konkrétně od 1. července 2006) povinnost svítit světly automobilu i ve dne. Výrobci aut na to zareagovali a během pár let doplnili do vozidel…
Morče Kubík
Na jaře 2012 jsme Ráďovi dali k narozeninám morče. Pojmenovali jsme ho Kuba, Kubík. Byl moc krásně barevný a mazlivý. Od jara do podzimu bydlel "na letním bytě" venku, aby byl na čerstvém vzduchu, dostával čerstvou trávu a další zeleninu. Celý den…
Elektronická zátěž - seznámení a plán na upgrade
Elektronickou zátěž jsem vždycky potřeboval na testování step-up a step-down měničů, USB nabíječek do auta, jakož i laboratorních zdrojů, ovšem nikdy jsem ji neměl. Nakonec mě napadlo postavit si ji nějak jednoduše zadarmo podomácku - jak to dopadlo…
WiFi Teploměr - novinky od září 2017 do června 2018
Cítil jsem potřebu referovat o pokračujícím vývoji WiFi Teploměrů - jak po hardwarové, tak i softwarové stránce. Rozhodl jsem se pro video, protože jsem chtěl ukázat několik věcí interaktivně. Níže je popis jednotlivých probíraných bodů a přesný čas ve…
Tepelné čerpadlo k bazénu
Zima i v létěPřed delší dobou jsem na zahradě postavil bazén, který se docela osvědčil. Bohužel poslední dobou léta jaksi nejsou, co bývala, a tak se voda slunečním svitem málokdy ohřeje na koupatelnou teplotu pro zhýčkané jedince (tj. nad 25 ℃)…
První zkušenosti s 3D tiskárnou i3 MK3
i3 MK2 → i3 MK3Nedávno jsem si koupil českou 3D tiskárnu i3 MK2 (vyrobenou firmou Prusa Research s hrdostí v Praze) a byl jsem z ní úplně nadšený. Ovšem mé nadšení po necelém roce radostného tisknutí notně zchladilo oznámení výrobce, že na podzim 2017…
Wii Motion ovladač jako joystick v Linuxu
Dnes jsem zkoušel použít Wii Motion ovladač od zaprášeného Nintendo Wii jako joystick v Linuxu. Postup není triviální a zatím ani nevede k úplnému úspěchu, takže následující řádky jsou jen mým povzdechnutím dokumentujícím, kudy jsem šel a kam jsem se to…
Anemometr I
Dneska u nás hrozně moc fučí vítr, tak jsem si říkal, že by to chtělo měřit, jak moc silný je. Od nápadu k výsledku je jen krůček, pokud má doma člověk 3D tiskárnu. Stačí skočit třeba na Thingiverse.com, najít hotový návrh větrné turbíny, vytisknout a…
Óda na 3D tiskárnu i3 MK2 po roce provozu
Když jsem si v říjnu 2016 konečně vybral 3D tiskárnu, sliboval jsem, že po určité době znovu napíšu, jak tiskárna funguje - jestli je tak spolehlivá, jak jsem při výběru požadoval. Dnes je to 13 měsíců od chvíle, kdy jsem originál Průša i3 MK2 sestavil,…
Chytré sportovní hodinky DM58
Jistě jste mě už slyšeli plánovat si stavbu vlastních chytrých hodinek - nezapomínám to zmínit na žádné z mých přednášek o Internetu věcí, Arduinu či ESP WiFi čipech. Dokonce už mám úplně jasno v tom, z čeho a jak je postavím, jen se k tomu pořád nemůžu…
Panelizace plošných spojů v KiCadu
Už je to déle než tři roky, co jsem psal o výrobě plošných spojů v zahraničí. Za tu dobu borci v Seeed Studiu v Číně zvětšili nejmenší rozměry desky z 5x5 cm na 10x10 cm, a navíc srazili cenu z $10 na $5 (za deset kusů) - tedy vlastně osmkrát zlevnili…
Arduino elektroměr, plynoměr a vodoměr
V sobotu 4. listopadu jsem měl na konferenci OpenAlt přednášku na téma odečítání elektroměru a vodoměru. Dlouho jsem se na tuto přednášku těšil, protože jsem ty odečty energií doma řešil déle než čtyři roky, nasbíral jsem při tom hromadu zkušeností a…
Přednáška o novinkách u Espressif Systems na LinuxDays 2017
Na letošních LinuxDays jsem měl i přednášku věnovanou výrobci známých a nesmírně populárních WiFi čipů ESP8266 a ESP32 (a jejich dalších variant). Přednášky věnované ESP8266 a ESP32 jsem měl už dříve (jak na LinuxDays a InstallFestu v Praze, tak i na…
Přednáška o Orange Pi na LinuxDays 2017
Installfest a LinuxDaysPřednášku věnovanou jen Orange Pi jsem měl na jaře na Installfestu. Tudíž na LinuxDays jsem se chtěl zaměřit především na novinky, abych se moc neopakoval. Bohužel na přednášku jsem měl v programu jen 25 minut, takže jsem už…
WiFi Teploměry - novinky letošního léta
Od března jsem o WiFi Teploměrech nic nového nenapsal, tak dnes, v den podzimní rovnodennosti, se hodí malé ohlédnutí a nějaké novinky k tomu. Možná bude někoho zajímat, že používám už dvanáctou verzi plošného spoje (tedy že už proběhlo dvanáct cyklů…
Huawei P10 Lite - zkušenosti
Rád bych navázal na blogpost o kupování telefonu a popsal zkušenosti s Huawei P10 Lite po téměř pěti měsících střídmého používání..První a nejdůležitější věc - bezpečnost systému: jeden z dvou hlavních důvodů pro koupi nového telefonu byl, že na můj…
OctoPrint - instalace na Orange Pi
Jak se vlastně 3D tiskneUž přes půl roku mám 3D tiskárnu i3 MK2 a tisknu na ní různé roztodivné věci: Vybraný model k tisku je obvykle ve formátu STL. Ten musím nařezat na plátky (naslicovat) a pak z nich vygenerovat instrukce pro pohyb tiskové hlavy,…
WiFi lednička
Tohle v plánu vůbec nebylo, ale okolnosti si to doslova vynutily. Z ničeho nic mi žena říká, že v ledničce (nebo vlastně v chladničce) je nějak teplo - a skutečně, uvnitř byla stejná teplota jako v kuchyni. Zřejmě opět odešel termostat: Termostat je…
Krokové motory s Arduinem - mikrokroky
Rád bych se ještě krátce vrátil k minulému článku a videu o krokových motorech řízených softwarově pomocí Arduina: arduino-openscad-krokove-motoryTady je vysvětlen princip krokových motorů hezky česky: robotika.cz/articles/steppers/csŘídit celé kroky…
Digitální multimetr RM101
Dave Jones z Austrálie na svém EEVblogu říká, že multimetrů není nikdy dost. Tak jsem si koupil další, překvapivě levný, až jsem nevěřil, že bude fungovat. Tady jsem o něm natočil videorecenzi: Ve videu jsem zapomněl zdůraznit, že takto levný multimetr…
Huawei P10 Lite - aneb jak si (ne)vybrat telefon
Vybíral jsem si nový počítač do kapsy - říká se mu taky smartphone, nebo česky "chytrý telefon". Po třech spokojených letech s Google Nexus 5 (pokrevní bratr LG G2) to bylo věru těžké vybírání.Nejsem "značkový" člověk, takže mi bylo poměrně jedno, kdo…
Nový, digitální laboratorní zdroj
Starý zdroj a jeho neduhy Před třemi lety jsem si postavil "laboratorní zdroj" prakticky zadarmo z ATX zdroje z vyřazeného PC. Tady o tom nadšeně bloguji. A takto vypadal: Na první pohled vše fungovalo dobře, ale časem se ukázala jedna výrobní vada,…