
Počítače Archivy | Marek Olšavský
Základní informace o zdroji
Podtitulek | Linux, databáze, astronomie, ham radio (OK1TOL), výletování a tak vůbec |
---|---|
Domovská stránka | https://www.olsavsky.eu/category/pocitace/ |
RSS export | http://www.olsavsky.eu/catogory/pocitace/feed/ |
Systémové informace o zdroji
ID | 334 |
---|---|
Jmenné ID | devlabs |
Články ručně přidává správce systému | NE |
Články jsou schvalovány správcem | NE |
Titulek zdroje stahován z RSS exportu | ANO |
Kontrola aktuálnosti proběhla | 25. března 2023 03:35 |
Návratový kód | HTTP 304 |
RSS export naposledy zpracován | 20. března 2023 22:50 |
Kontrola aktuálnosti naplánována na | 25. března 2023 04:35 |
WordPress s SQLite
WordPress je od počátku spojen s uložením dat do MySQL/MariaDB. Některé „konkurenční“ CMS, neboli redakční systémy, umí i jiné databáze, například PostgreSQL, nebo lehkou SQLite. Konkurenční Drupal můžete provozovat s „obligátní“ MySQL; nebo moderněji…
WordPress: Použité šablony
Pro webové stránky je nezřídka potřebné připravit několik variant šablony, například pro „landing page“, jež nemá navigaci a používá zjednodušenou patičku. Občas se mi hodí i trochu jiná varianta pro domovskou stránku a stránky fungující jako…
Strom kategorií pomocí CTE (SQL)
CTE jsem si na oblíbil a používám je především pro předvýběr, abych databázi ulehčil při následném spojování (JOIN). Jejich rekurzivní použití je možná ještě silnější zbraní. Použil jsem je pro zpracování stromu kategorií, bez traverzování, nebo bez…
Exkluzivitu podcastů u Spotify nevítám
Bombastická zpráva o ekxluzitě Joe Rogana na Spotify (Rogan je ten, v jehož pořadu kouřil Elon Musk marihuanu) má jednu stinou stránku, kterou si asi málokdo připouští. Spotify za poslech podcastu (zatím) nic chtít nebude, má platit model, že podcast se…
WordPress: vývojový server na CentOS/RHEL
Po delší odmlce, spojené s pracovním kolapsem, se vracím ke svému oblíbenému WordPressu. Nedlouho po příchodu CentOS 8 jsem vyměnil server, na kterém mám spuštěný testing (za veřejnou IP). Protože je žádoucí, aby mi fungovaly online aktualizace…
WordPress: skrytí informací
Jedna z důležitých věcí, při používání WordPressu, je skrytí některých informací, kterými web „napovídá“ potenciálnímu útočníkovi. Informace o CMS, na němž web běží, společně s používanou verzí jsou nápomocné k útoku, snadněji se hledá slabina konkrétní…
Proč si nepronajmout řešení webu.
Na jedné straně je dostupnost předpřipravených řešení, pro vytvoření a správu, vlastního webu přínosem. Uživatelé služeb jako Webnode, Wix a dalších získají web rychle, snadno a mohou jej mít i bezplatně. Ale nevidím v tom jen pozitiva. Omezené možnosti…
WordPress: Záchrana napadených webů
Poslední týdny jsem řešil několik žádostí na záchranu napadených webů vystavěných nad WordPressem. Prostě jsem i záchranář napadených webů a přitom je to často zbytečné. Nejspíše nejeden zákazník utrpěl škody, kvůli dočasně nedostupnému webu (než se ke…
WordPress: Neupravujte šablony přímo
Občas se nestačím divit, kolik lidí nasadí ve WordPressu šablonu a pokud se jim něco nelíbí tak ji upraví přímo. Jsou-li to úpravy, které nezvládne vestavěný nástroj, tak neváhají šáhnout přímo do zdrojových kódů. Výsledkem může být neaktualizovatelný…
Chytré město
Chytré město, pojem který slyším stále častěji. Ve vydání některých měst je používán ve spojení s chytrými lavičkami (zajímalo by mě, co je chytrého na lavičce, která má nabíječku a poskytuje WiFi konektivitu), nebo chytrými koši (K čemu je to sakra…
Štítky, nejen, ve WordPressu
Redakční systémy nabízí třídění článků do kategorií. A nejen redakční systémy, stejné to je i v e-shopech, zboží se třídí do kategorií. Vedle nich nezřídka existuje paralelní systém štítků/tagů. Jak chápu pojem „Štítky“ Kategorie jsou hlavní řazení…
Object Pascal není mrtvý, sněte dál
Pascal, potažmo Object Pascal, prohlašovat za mrtvou relikvii je trochu programátorský kolorit. Je to trochu upovídaný programovací jazyk, ale dokážu najít hodně důvodů, proč jej definitivně neodsunout na smetiště dějin a proč v něm řešit některé úlohy…
Změna fontu ve WorPressu
Nedávno napsal Ondřej Ilinčev pěkný článek o správné volbě písma na webu, která výrazně ovlivňuje čitelnost webů a následně i prodej služeb, či zboží. Nesprávná volba fontu může znamenat i volbu fontu, který nemá českou variantu, což působí rušivě a ve…
Nenechte si krást spánek displayem
O vlivu melatoninu na zdraví se napsal nejeden článek a dost se ví i o blokaci jeho tvorby v těle, jakmile zrak registruje modrou složku ve světle. Modrá složka je silnější při použití „studeného světla“ (ano i ve světle, které vnímáme jako bílé). Mimo…
Python, Go: přijímání JSONů po HTTP
Popularita výkoných mikrokontrolerů (Arduino, ESP8266/ESP32, …) přivedla nejednoho bastlíře k pokusům s internetem věcí (IoT). Občas je potřeba vyřešit posílání dat co nejjednodušším způsobem a použití JSONu přes POST je asi nejtriviálnější možnost…
WinSshFS: Z Windows ke vzdálenému úložišti bezpečně
Po několika letech jsem musel vyřešit připojení počítače s Windows ke vzdálenému serveru s Un*xem (GNU/Linux v NAS od Western Digital). Nastavit „server“ a jeho zpřístupnění z internetu bylo triviální záležitostí, trochu jsem čekal problém na straně…
PostgreSQL: Intervaly (Range Types)
V PostgreSQL přibylo (v řadě 9.x) několik zajímavých typů. Typ json/jsonb asi zaujal více a našel jsem hodně článků (není se čemu divit při popularitě NoSQL databází pro ukládání různě strukturovaných dokumentů); rozšíření o intervaly (range types) si…
Python: nahradím PHP Flaskem?
Pokud chcete rychle znát odpověď, tak ne. Částečně mi PHP nahradí, ale jen v případech, kdy je k dispozici server (VPS, dedikovaný server) a není výhodné stavět na WordPressu. Soubor technologií, které potřebuji, se mi rozrostl o pythonovský…
PostgreSQL: Common Table Expressions
Při trochu pokročilejších databázových dotazech jsou často využívané korelované dotazy, kde výstup jednoho dotazu poskytuje datovou množinu pro další dotaz. Nejsou velmi efektivní, při požadavku na jejich rychlost je nezřídka nutné mít vytvořený i jinak…
Lepší konzolový nástroj pro PostgreSQL: pgcli
Osobně považuji PostgreSQL (dále jen PgSQL) za nejlepší svobodnou databázi, bohužel je (mírou nasazení) ve stínu populární MySQL. Pro připojení k PgSQL existuje velmi propracovaný nástroj PgAdmin či několik webových aplikací. Pokud potřebujete přístup…
DAB/FM/DVB-T SDR a Linux
Nechal jsem se zlákat nabídkou SDR USB přijímače s čipy Rafael Micro R820T a RTL2832U; DVB-T kartu mám v počítači minimálně 5 let a lákala mě i možnost poslechu DAB/DAB+. Technicky vše funguje, bohužel je u nás digitalizace rádií na počátku; pro dobrou…
O internetu věcí (IoT)
Internet věci (dále jen IoT) se stal podobnou módou, jako bylo kdysi XML, později Java, nebo velká data (Big Data). Na jedné straně otevírá peněženku nejednoho investora, doufajícího ve „velkou ránu“, na straně druhé přitahuje prospektory, kteří zkouší…
Kterak moc svobody zabilo XMPP
Pro rychlou (instantní) komunikaci bylo koncem 90. let 20. století synonymem ICQ, později se vedle něj objevili MSN, Skype, či XMPP. XMPP jsme v té době říkali Jabber. Dnes je komunikace přesunutá hlavně na Facebook chat (neboli Messenger), WhatsApp…
Proč se naučit Go
Stará čínská hra Go má jednoduchá pravidla, ale je potřebná mnohem vyšší úroveň strategického myšlění a k výhře vedou miliony cest. V naší kultuře je méně populárnější, než šachy. Go je i programovací jazyk, za kterým stojí mocný Google, mezi jehož…
Jak mi systemd zaplnil disk
S GNU/Linuxem funguji již pěknou řádku let. Kdysi jsem si jej nakonfiguroval, přešel přes několik distribucí a již docela dlouho jsem zakotven u Fedory a CentOSu. Konfiguraci základních věcí jsem obvykle přenášel mezi distribucemi, stejně tak jako…
Psát dnes vlastní CMS? Docela nesmysl
Doby kdy si vlastní systém pro správu obsahu (neboli CMS) psal kdejaký vývojář, který chtěl uspět na internetu, nejsou tak vzdálenou vzpomínkou. A když pořádně uměl databáze, tak mohla vzniknout i velmi zajímavá díla. Byly to doby, kdy se mi pomalu ani…
FirefoxOS: 6 měsíců, …a konec
Před 6 měsíci jsem si pořídil „chytrý telefon“ s operačním systémem FirefoxOS a od začátku jsem byl příjemně překvapen. Postupně jsem objevil několik chyb, s nimiž se dalo žít, doufajíc v update na Firefox OS 2.5. Toho už se evidentně nedočkám. Pokud se…
Tim von Dux: Programátor a pes
Dovolím si jemně navázat na článek Marie Grafové (Sibiřanky) o věcech, které pes naučil copywriterku. Programátor je tvor sedící za klávesnicí, často mající více než jeden monitor na stole, který přeměňuje kofein a jídlo ve zdrojové kódy. Jako takový…
Přechod na Windows 10, MS něco podělal
Byl jsem poctivý blbec, mohu zkonstatovat, pokud najdu fakturu od Windows Vista Bussiness. Koupil jsem je v době, kdy jsem potřeboval přezbrojit ze stařičkých Windows 2000 a docela nutně jsem potřeboval nějakou dobu používat i downgrade na Windows XP…
Firefox OS: první zkušennosti
Mozilla se snaží. Nejvíce je známá webovým prohlížečem Mozilla Firefox a poštovním klientem Thunderbird, ale vedle zajímavého příspěvku na bojišti programovacích jazyků (Rust), začíná být vidět i jako vývojář mobilního operačního systému Firefox OS…