Písmo se s rychlostí zmenšuje, podle Einsteina

O základní velikosti písma, zvětšování, ohnivé GNU příšeře, microskopicky slabých průzkumnících internetu ®, slovním stolním tenisu, relativitě a hýbání světem, když mi tedy ukážete pevný bod.

Věděli jste, že:

  • Základní velikost písma ve všech grafických webových prohlížečích, se kterými jsem měl za poslední měsíc tu čest, odpovídá velikosti 16px? Pěkně se nám v této věci prohlížeče shodují. A jestli prý je něco takového v nějaké specifikaci, ptáte se? Pak si jen odpověď otázkou zasloužíte: A proč by to tam být mělo?
  • Základní velikost písma lze také snad u všech prohlížečů nastavit v příslušném konfiguračním okně.
  • Jednoty em a ex jsou relativní a odvozují se (ať už přímo nebo nepřímo) od základního velikosti písma.
  • Jednotka px je také relativní, protože její velikost je ve hmotném světě různá. O relativitě jednotky tedy rozhoduje ten nejvzdálenější svět, ten hmotný vnější svět. Jednotka px je relativní vnějškově. Leč vnitřně počítačově je absolutní. Stejně jako jeden bit je absolutní jeden pixel. To je ovšem ale jen „ping pong with the words“ a na podstatě se nic nemění, pixel je relativní jednotka a není s uvědoměním si základního vztažného bodu o ní třeba polemizovat.
  • Některé prohlížeče nabízejí svým uživatelům změnu velikosti písma u právě zobrazené stránky. Některé prohlížeče nabízejí přiblížení webové stránky, je to jednoduchý „zoom“. Některé prohlížeče nabízejí obojí, aniž by se funkce vnitřně nějak vzájemně ovliňovaly. A jestli prý je něco takového v nějaké specifikaci, ptáte se? Pak si jen odpověď otázkou zasloužíte: A proč by to tam být mělo?
  • U Internet Exploreru funguje funkce změny velikosti písma způsobem: „změn základní velikost písma“. Zvětšením se tedy poměrně zvětší vše, co je zadané jako em nebo ex. Pixel je pro Internet Explorer proti této funkci zcela imunní, Internet Explorer jej prostě vnitřně považuje za absolutní. Proč? Vývojáři asi uvažovali způsobem: Když všechno na stránce zadám v pixelech, tak to všude musí proporcionálně sedět. Toto uvažování má logiku, byť to pro uživatele asi nebude nejlepší.
  • U prohlížečů založených na jádře Gecko funguje funkce změny velikosti písma způsobem: „změň velikost písma na stránce“. Gecko zvětší písmo ať je zadané v jakékoliv relativní jednotce stejně.

A píšu to sem, protože:

;-)

Redakce|dispecink (zavináč) weblogy (tečka) cz| Vydáno: 26. 4. 2007 11:10