GeoRSS na Weblogy.cz

Chystáme fyzickou mapu Weblogy.cz s využitím GeoRSS. Poskytněte nám, prosím, zeměpisné informace o vašem weblogu. Bude to jistě pěkná veselice.

Už delší dobu jsem se k tomu chystal, stále jsem o tom mluvil, samá slova, jenom slova, slova, slova, slova. Asi by nakonec „skutek utek“ nebýt ~~Aleše Roubíčka~~, který mě svým včerejším článkem AMapy API v praxi rozhoupal k věci.

Chceme vytvořit fyzickou mapu Weblogy.cz. Proto bych vás, kdož jste na Weblogy.cz agregováni, chtěl poprosit o poskytnutí zeměpisných informací o vašem weblogu. Může to být místo vašeho bydliště, oblíbené místo někde v lesích – v zásadě je to jedno, jen musí jít o místo na území ČR. Zkrátka a jednoduše svůj weblog spojte s nějaký místem v ČR a pošlete nám zeměpisné souřadnice.

Možná se ptáte po účelu. Já myslím, že s tím bude pěkná veselice a za tu to stojí, nemyslíte? A abych vás motivoval k poskytnutí těchto informací, tak vám za ně nejen předem děkuji, ale také mohu prozradit, že vás budeme mít raději a vaše články budou zobrazovány ve více kontextech. :-)

Zde je konkrétní návod, jak na to:

 1. Zjistěte si zeměpisnou šířku a délku místa a převeďte ji na stupně. Ideálně získáte tyto informace kliknutím na mapu v nástroji geo násoska. Geo násosku pro Weblogy.cz za tímto účelem připravil Aleš Roubíček.
 2. seznamu zdrojů si najděte svůj weblog a zkontrolujte RSS export, ze kterého jsou k nám importovány články.
 3. Do kořenového prvku RSS exportu přidejte definici xmlns:georss například takto:
  <rss version="2.0" xmlns:georss="http://www.georss.org/georss/">
 4. Do RSS exportu na úroveň titulku weblogu přidejte nový prvek georss:point obsahující v tomto pořadí: zeměpisná šířka, zeměpisná délka. Jako oddělovač použijte mezeru.
  Příklad: <georss:point>50.45189 15.37386</georss:point>
 5. Máte-li tu možnost a chuť, můžete i každý jednotlivý článek (prvek item) obohatit o georss:point a tak jej spojit s místem vzniku, liší-li se od sídla vašeho weblogu.
 6. seznamu zdrojů najděte svůj zdroj a zkontrolujte, zda se souřadnice správně naimportovaly. Od vydání v RSS by se zde měly změny projevit nejpozději do půlhodiny.
 7. Nemáte-li možnost RSS výstup upravit, pošlete nám, prosím, souřadnice emailem na dispecink@weblogy.cz. Děkujeme.

Jako příklad implementace GeoRSS můžete použít RSS export Weblogníku:
www.weblogy.cz/blog/rss
Informace o zdroji pak vypadají takto:
www.weblogy.cz/zdroje/weblogy/

Geoinformace budeme sbírat výše zmíněným způsobem využitím jednoduchého bodu (simple point) podle GeoRSS. Jiný formát dat ani pokročilejší tvary na mapě zatím neplánujeme.

Protože netuším, zda a do jaké míry lze zeměpisné informace zadávat v různých veřejných blogovacích službách, chtěl bych vás požádat o informace a případně radu, jak jejich uživatelům umožnit zeměpisné souřadnice poskytovat.

Jaké mapové řešení zvolíme ještě nevíme. Narychlo jednoduchou mapu blogerů „spíchnul“ nad Atlasími AMapami ~~Aleš Roubíček~~. Vysokou laťku nám nastavil ~~Jakub Havel~~ na PGWebu – mrkněte na jeho přelet nad Ondřejníkem v Beskydech.

Redakce|dispecink (zavináč) weblogy (tečka) cz| Vydáno: 30. 1. 2007 13:42