Geneze loga služby Weblogy.cz

Krásná loga mají vtip, eleganci, náboj a přitom jsou vkusná a nadčasová. Pojďme si projít genezi logotypu naší služby Weblogy.cz, který se ideálu hezkého loga pokusil alespoň přiblížit.

Každá významná společnost či firma má logo – jednoduchý, krásný, vkusný a vtipný znak, který ji odlišuje od konkurence a umožňuje spotřebitelům snadno identifikovat její produkty a služby. Loga jsou všude kolem nás, vnímáme je jako samozřejmou součást našich životů, jsme jimi ovlivňováni – aniž bychom si to připouštěli. Snad právě proto si mnoho lidí neuvědomuje, jak dlouhá a trnitá může být cesta od nápadu logo vytvořit ke konečné realizaci.

Logo pro nás

Rozhodli jsme se – z výše zmíněných důvodů – „ologovat“ i naši službu. Přirozeně očekáváme masivní odběr značkových triček s povedeným logem kryjícím oblast srdce, pro milovníky zlatavého moku jsme schopni zajistit značkové pivní tácky a otevíráky a nelze opomenout ani propisovací tužky a hasící přístroje s vkusně vyvedeným logotypem naší-vaší služby.

Od myšlenky mít logo jsme se v průběhu návrhů postupně dopracovali k pravdivému názoru, že výsledek nemůže být amatérský, měla by z něj čišet stabilita, vtip, nápad a právě i ona přirozená krása. Započněme tedy pohled do vývoje jednoho logotypu od plenek k vyspělosti…

Začínáme

První návrh, vzešel z mého tabletu a myslivny. Byl spíše ujasněním nápadu, co logem sdělit  – jak jednoduchým tvarem vystihnout podstatu weblogů – tedy blok, či trhací kalendář, který přináší něco nového a užitečného.

návrh 1

Ohlas, jež byl spíš posměšný, mne (bohužel) neodradil. I přes označení „clipart“ – které bylo více než trefné – jsem drze pokračoval a propracoval se k verzi 2.

návrh 2

Až zdravá argumentace zhnuseného tropického šílence Jana Biena byla pro mne tou správně mířenou fackou. Upozornění na nemožnost zmenšení, kritika použitých barev a celkové kompozice byla zdrcující.

Ještě rád jsem musel uznat, že bez konzultace s grafikem z oboru budeme tápat v pověstném bludném kruhu. Oslovený grafik zaslal obratem několik skic, z nichž vybírám na ukázku dvě.

návrh 3
návrh 4

Nad našimi hlavami zasvítila pověstná žárovka (maskote, nejednalo se o Jabber!) a myšlenka byla zažehnuta. Společně s Janem jsme – po plodné mnohatýdenní konzultaci (zasílání návrhů a představ v sofistikovaném Malování ve Windows) – zasedli k o něco složitějšímu editoru CorelDraw 11. Po pár hodinách seznamování s ovládáním, vytvořením několika karikatur a snaze zkrotit myš jsme byli schopni měnit barvu písma a dokonce i rotovat objekt (z čehož máme radost dodnes). Za hlasitého povzbuzování, tekoucích nervů a halasných výkřiků vole i nevole jsme se setkali s výsledkem – byl jím nakloněný čtverec s pěti puntíky, pokrouceným trojúhelníkem a nápisem Weblogy.cz dvou barev.

návrh 5

Popravdě – strojařské vzdělání a smysl pro symboliku zapracovaly. Pro každý pracovní den v týdnu jeden otvor nahoře, tečně napojené b, l dotýkající se hrany a naklonění „kalendáříčku“ dle písmene w. Podoba evokující hlavně podobu filmového políčka si říkala o úpravu. Tedy, chvíli jsme zvažovali, zda kvůli logu nevytvořit službu pokořující YouTube či GoogleVideo, ale nakonec jsme tyto plány zavrhli jako příliš malé a nehodné našich ambicí. Proto jsme raději znovu pokořili CorelDraw. Uznali jsme, že pracovat 5 dní je příliš a zredukovali symboliku 5děr na 4 závity pružiny.

návrh 6

V této fázi jsme byli logem okouzleni a nechali jej uležet a dozrát. Čas však zasel semínko pochybností a naše jistota byla nahlodána. Světlo světa proto spatřil protinávrh, nezatížený předchozím vývojem.

návrh 7

Obě loga byla zveřejněna a čekali jsme, které z nich se stane miláčkem publika a favoritem. Hlasování však skončilo cca 50:50 a byli jsme opět v… znovu na začátku. Ani mírné úpravy barev a zjednodušení podoby nikam nevedly. Proto bylo přistoupeno ke kruté variantě…

návrh 8
návrh 9

Den velkého škrtu

Vraždit vlastní dítě je těžké. Okusil jsem to, když jsme za hlasité e-mailové diskuze smetli průběžný rok práce ze stolu a začalo se nanovo. Poučení a snaha o jednoduchost dala vzejít novým návrhům (vybírám 2 ochutnávky za všechny)

návrh 10
návrh 11

z nichž nakonec zvítězil jeden. Snaha dopilovat jej až ke konečné podobě, zachovat jednoduchost a eleganci a přitom nesplynout s davem byla korunována úspěchem. Seznamte se – téměř po roce příprav, testů, návrhů, přepracovávání a odkladů vám můžeme představit výsledek usilovné práce.

logo Weblogy.cz – finální návrh

Poděkování

Rádi bychom poděkovali všem zúčastněným, kteří při porodu asistovali. Děkujeme v prvé řadě Pavlu Trnkovi za konzultace, nápad W3B a excelentní provedení finálního loga. Dále děkujeme Pavlu Koutovi za jeho návrh a postřehy, kterými vnesl do našich plachet svěží vítr a dal našim myšlenkám nový směr. Děkujeme všem komentujícím, kteří se vyjádřili k dnes již pohřbenému mezikroku, který – ač neprošel – nezůstane zapomenut. A v neposlední řadě děkujeme též všem, kdo nám posílali své nápady a návrhy, které nás též posunovaly dále, blíž ke kýženému cíli. Opravdu si ceníme si vašeho času a energie, za což vám patří náš velký hlasitý dík.

Nové logo je určeno do akce, ne, abychom s ním honili vodu. Je možná trochu strohé, spíše pro zelené barety ;-). Inu, naše logo je zkrátka takové jak vypadá – a vypadá fajn.

Redakce|dispecink (zavináč) weblogy (tečka) cz| Vydáno: 23. 11. 2006 15:52