Páteční výpadek se SiUXem v zádech

O tropicky šíleném Bienovi, trafikově šíleném Firefoxu, sledovačně nadšeném SiUXovi, klidném Adamu Haunerovi a malých problémech Weblogy.cz a přidružených služeb v posledních dnech.

V pátek jsme se omluvili široké obci webdesignerské za výpadek provozu naší služby Weblogy.cz, která byla pozastavena hostingovou společností Ignum s.r.o.. Výpadek se týkal i přidružených služeb Mobilář.cz, Digimedia.cz, Marknet.cz, Marknet.eu a WDNews.net. Naše „spravedlivé rozhořčení“ se rozplynulo v okamžiku, kdy jsme se dozvěděli, co k tomuto neobvyklému kroku vedlo.

Kolega Jan Bien, stižen patrně tropickým šílenstvím, přikývl na lukrativní nabídku Adama Haunera (člena CZilly). Čeho se nabídka týkala? Rozšířit Weblogy.cz o statický soubor, jenž by obsahoval 6 posledních článků a sloužil uživatelům prohlížeče Firefox jako rychlý informační RSS kanál o tom, co jest na službě nového. Idea krásná – s upozorněním, že zátěž může býti značná. Nikdo ale netušil, že zátěž bude 500.000 stažení denně (ve špičce i 500 za sekundu) a zátěž serveru bude i při 2kB souboru neúnosná. Hostingová firma Ignum s.r.o. zareagovala jediným možným způsobem jakým mohla. Aby ochránila ostatní služby, odstavila tu naši.

Zde vstupuje do hry zmíněný SiUX, který svým ostrým zrakem dohlíží na dostupnost mnoha webů, a zjistil rozsáhlejší výpadek, než jaký jsme zaregistrovali my. Tímto děkujeme za komplexní zprávu, přeci jen, než důkladné analýze výpadku, věnovali jsme všechny síly obnovení chodu a vyřešení problému.

Závěr je tedy takový, že zmíněný soubor byl odstraněn a uživatelé Firefoxu budou nuceni navštěvovat náš web ručně.

Děkujeme Vám za přízeň a trpělivost dočíst až sem.

Váš tým Weblogy.cz ústy a klávesnicí Jana Bažanta

Redakce|dispecink (zavináč) weblogy (tečka) cz| Vydáno: 8. 8. 2006 12:40